6STF37PAT03S20X
Mfr.Part #
6STF37PAT03S20X
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Shell Material, Finish :
BRASS, TIN PLATED
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Feature :
Filter, Grounding Indents, Mounting Brackets
Contact Finish Thickness :
Flash
Voltage - Rated :
100V
Dielectric Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
37
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Backset Spacing :
0.189 (4.80mm)
Datasheets
6STF37PAT03S20X
Introducing D-Sub Connector Assemblies CONEC 6STF37PAT03S20X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~105°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, 6STF37PAT03S20X pinout, 6STF37PAT03S20X datasheet PDF, 6STF37PAT03S20X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies CONEC 6STF37PAT03S20X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
6STF37PAT03S20X Overview
6STF37PAT03S20X Features
6STF37PAT03S20X Applications
There are a lot of Conec
6STF37PAT03S20X D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP