6STF37PAT01S20X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6STF37PAT01S20X
Manufacturer
CONEC
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
Manufacturer :
CONEC
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Contact Form :
Machined
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder
Connector Style :
D-Sub
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
37
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Color :
Black
Feature :
Filter, Grounding Indents, Mounting Brackets
Dielectric Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Contact Type :
Signal
Backset Spacing :
0.189 (4.80mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Voltage - Rated :
100V
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Material, Finish :
BRASS, TIN PLATED
Number of Rows :
2
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
6STF37PAT01S20X
Introducing D-Sub Connector Assemblies CONEC 6STF37PAT01S20X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~105°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, 6STF37PAT01S20X pinout, 6STF37PAT01S20X datasheet PDF, 6STF37PAT01S20X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies CONEC 6STF37PAT01S20X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
6STF37PAT01S20X Overview
6STF37PAT01S20X Features
6STF37PAT01S20X Applications
There are a lot of Conec
6STF37PAT01S20X D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP