6STF25PAT03S10X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6STF25PAT03S10X
Manufacturer
CONEC
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
CONEC
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Shell Material, Finish :
BRASS, TIN PLATED
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Filter, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions :
25
Number of Rows :
2
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Signal
Connector Style :
D-Sub
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Black
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Backset Spacing :
0.189 (4.80mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Dielectric Material :
Thermoplastic
Contact Finish :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Form :
Machined
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness :
Flash
Termination :
Solder
Datasheets
6STF25PAT03S10X
Introducing D-Sub Connector Assemblies CONEC 6STF25PAT03S10X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-25°C~105°C, 6STF25PAT03S10X pinout, 6STF25PAT03S10X datasheet PDF, 6STF25PAT03S10X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies CONEC 6STF25PAT03S10X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
6STF25PAT03S10X Overview
6STF25PAT03S10X Features
6STF25PAT03S10X Applications
There are a lot of Conec
6STF25PAT03S10X D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP