6STF25PAT01S20X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6STF25PAT01S20X
Manufacturer
CONEC
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
CONEC
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Form :
Machined
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Feature :
Filter, Grounding Indents, Mounting Brackets
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Number of Rows :
2
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Type :
Signal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
100V
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
25
Connector Style :
D-Sub
Backset Spacing :
0.189 (4.80mm)
Shell Material, Finish :
BRASS, TIN PLATED
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Dielectric Material :
Thermoplastic
Color :
Black
Datasheets
6STF25PAT01S20X
Introducing D-Sub Connector Assemblies CONEC 6STF25PAT01S20X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-25°C~105°C, 6STF25PAT01S20X pinout, 6STF25PAT01S20X datasheet PDF, 6STF25PAT01S20X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies CONEC 6STF25PAT01S20X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
6STF25PAT01S20X Overview
6STF25PAT01S20X Features
6STF25PAT01S20X Applications
There are a lot of Conec
6STF25PAT01S20X D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP