6STD37PAU99R40X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6STD37PAU99R40X
Manufacturer
CONEC
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
Manufacturer :
CONEC
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Form :
Machined
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material, Finish :
Copper Alloy, Tin Plated
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Voltage - Rated :
125V
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Number of Rows :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style :
D-Sub
Contact Material :
COPPER ALLOY
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Positions :
37
Backset Spacing :
0.276 (7.00mm)
Color :
Black
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Contact Type :
Signal
Published :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
6STD37PAU99R40X
Introducing D-Sub Connector Assemblies CONEC 6STD37PAU99R40X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Board Edge, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-25°C~105°C, 6STD37PAU99R40X pinout, 6STD37PAU99R40X datasheet PDF, 6STD37PAU99R40X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies CONEC 6STD37PAU99R40X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.