6NQ402MBHDU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6NQ402MBHDU
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4000PF 500V X5F RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X5F
Voltage - Rated :
500V
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Straight
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
4000pF
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Package / Case :
Radial, Disc
Tolerance :
±20%
Datasheets
6NQ402MBHDU
KYOCERA AVX 6NQ402MBHDU
4000pF 500V Ceramic Capacitor ±20% X5F 0.433Dia 11.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
6NQ402MBHDU Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.433Dia 11.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5F.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 7.493mm.
6NQ402MBHDU Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm