6KA24L-01HE3/72
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6KA24L-01HE3/72
Manufacturer
Vishay
Package / Case
P600, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 24VWM 40VC P600
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
Automotive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Unidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
90A
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Supplier Device Package :
P600
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V
Power Line Protection :
No
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
6000W 6kW
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
40V
Package / Case :
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V