6E17C-025S-AJ-120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6E17C-025S-AJ-120
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Stock
482
In Stock :
482
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Positions :
25
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Termination :
Solder
Color :
Black
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
6E17
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Contact Finish :
Gold
Packaging :
Tray
Published :
2006
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
11 Weeks
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Style :
D-Sub
Feature :
Board Lock, Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Type :
Signal
Dielectric Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Current Rating (Amps) :
5A
Datasheets
6E17C-025S-AJ-120
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions 6E17C-025S-AJ-120 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~105°C, 6E17C-025S-AJ-120 pinout, 6E17C-025S-AJ-120 datasheet PDF, 6E17C-025S-AJ-120 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions 6E17C-025S-AJ-120 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions 6E17C-025S-AJ-120
6E17C-025S-AJ-120 Overview
6E17C-025S-AJ-120 Features
6E17 series
6E17C-025S-AJ-120 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
6E17C-025S-AJ-120 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP