69CNQ150SM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
69CNQ150SM
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
PRM3-SM
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 30A PRM3-SM
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5mA @ 150V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Bulk
Package / Case :
PRM3-SM
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Diode Type :
Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
870mV @ 30A
Datasheets
69CNQ150SM
SMC Diode Solutions 69CNQ150SM
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C PRM3-SM Through Hole
69CNQ150SM Overview
69CNQ150SM Features
69CNQ150SM Applications
There are a lot of SMC Diode Solutions
69CNQ150SM applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23