69916-013LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
69916-013LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Mount :
Through Hole
Contact Type :
Male Pin
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Insulation Height :
0.500 12.70mm
Overall Contact Length :
0.555 14.10mm
Number Of PCB Rows :
2
Orientation :
Straight
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Number of Rows :
2
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Positions :
34
Depth :
8.84mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Number of Conductors :
ONE
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Reliability :
COMMERCIAL
Rated Current (Signal) :
3A
Insulation Resistance :
10000000000Ohm
Reference Standard :
UL, CSA
ECCN Code :
EAR99
Contact Length - Mating :
0.275 6.99mm
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Header
IEC Conformance :
No
Termination :
Solder
DIN Conformance :
Contact Length - Post :
0.103 2.62mm
HTS Code :
Plating Thickness :
30μin
Mixed Contacts :
UL Flammability Code :
94V-0
Housing Material :
Nylon
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
BergCon®
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
Contact Shape :
Square
Filter Feature :
Style :
Board to Board
Contact Material :
Phosphor Bronze
Fastening Type :
Push-Pull
Length :
45.97mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Packaging :
Tray
Insulation Color :
Black
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
69916-013LF
BergCon® Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tray Through Hole Gold or Gold, GXT™ Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 34-Position Board to Board 0.500 12.70mm Height