69831-050LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
69831-050LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN DIP HDR IDC 50POS VERT
Manufacturer :
Product Category :
Board In, Direct Wire to Board
Depth :
7mm
Length :
67.96mm
Cable Termination :
IDC
Board-Side Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Finish :
Tin
Housing Material :
Polyester
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Material :
Bronze
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Pitch :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Ribbon Cable, DIP Header
Orientation :
Straight
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
150.0μin 3.81μm
Series :
Quickie™
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Mount :
Through Hole
Color :
Blue
Cable Pitch :
0.050 1.27mm