69830-020LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
69830-020LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN DIP HDR IDC 20POS VERT
Manufacturer :
Product Category :
Board In, Direct Wire to Board
Mounting Type :
Through Hole
Contact Material :
Bronze
Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
1A
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Board-Side Pitch :
0.100 2.54mm
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
20
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
105°C
Contact Gender :
Male
Cable Termination :
IDC
Housing Color :
Blue
Color :
Blue
Insulation Resistance :
50mOhm
Wire Gauge (Min) :
26 AWG
Published :
Cable Pitch :
0.050 1.27mm
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
7 Weeks
Lead Pitch :
2.54mm
Voltage - Rated :
1kV
Contact Resistance :
15mOhm
Number of Poles :
20
Wire Gauge :
26-28 AWG, Stranded or Solid
Lead Free :
Lead Free
Connector Type :
Ribbon Cable, DIP Header
Contact Finish :
Tin
Orientation :
RIGHT ANGLE
Length :
29.87mm
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Housing Material :
POLYETHYLENE
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Number of Pins :
Termination :
IDT
Series :
Quickie™
Feature :
Feed Through
Gender :
FEMALE
Depth :
7mm
Contact Finish Thickness :
150.0μin 3.81μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch :
2.54mm