69802-032LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
69802-032LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Package / Case
PLCC
Datasheet
Download
Description
CONN SOCKET PLCC 32POS TIN
Manufacturer :
Product Category :
IC Sockets
Current Rating :
1A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Solder
Contact Material - Post :
Phosphor Bronze
Radiation Hardening :
No
Insulation Material :
Polyphenylene
Insulation Resistance :
10GOhm
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Positions or Pins (Grid) :
32 (2 x 7, 2 x 9)
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
17.78mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount
Connector Type :
Socket
Pitch :
1.27mm
Package / Case :
PLCC
Contact Plating :
Tin
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
32
Depth :
20.32mm
Contact Resistance :
20mOhm
Contact Finish Thickness - Post :
150.0μin 3.81μm
Contact Finish - Mating :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Contacts :
32
Pitch - Post :
0.050 1.27mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated AC :
120V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Closed Frame
Contact Finish Thickness - Mating :
150.0μin 3.81μm
Current Rating (Amps) :
1A
Type :
Mount :
Surface Mount
Orientation :
Straight
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm