695D157X0006H2T
Mfr.Part #
695D157X0006H2T
Package / Case
3015 (7038 Metric)
Description
CAP TANT 150UF 20% 6V 3015
Tantalum Capacitors
Number of Pins :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
150µF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.08
Manufacturer Size Code :
H
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6V
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount
Leakage Current :
15µA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Ripple Current :
610μA
Width :
3.81mm
Package / Case :
3015 (7038 Metric)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Dielectric Material :
Tantalum
Dissipation Factor :
8 %
Height Seated (Max) :
0.125 3.17mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
POLARIZED
Tolerance :
±20%
Length :
7.7mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
650mOhm
Size / Dimension :
0.303Lx0.150W 7.70mmx3.81mm