695D156X9025G2T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
695D156X9025G2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
3010 (7625 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 15UF 10% 25V 3010
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Dissipation Factor :
6 %
Voltage - Rated :
25V
Series :
TANTAMOUNT®, 695D
Manufacturer Size Code :
G
Factory Lead Time :
10 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
3010 (7625 Metric)
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.115 2.92mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Length :
7.6mm
Type :
Conformal Coated
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
15μF
Ripple Current :
350mA
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
ECCN Code :
EAR99
Width :
2.54mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Size / Dimension :
0.299Lx1.000W 7.60mmx2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Polarity :
POLARIZED
Feature :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tan Delta :
0.06
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V