69307-012LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
69307-012LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 12POS 2.00MM
Stock
667
In Stock :
667
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Housing Color :
Black
Pitch :
0.079 2.00mm
Lead Free :
Lead Free
Series :
Minitek® MezzSelect™, Basics+
Connector Type :
Receptacle
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Max Operating Temperature :
105°C
Contact Gender :
FEMALE
Contact Type :
Female Socket
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
12.4mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
12
Gender :
Male
Note :
Contacts Not Included
Current Rating :
2A
Termination :
Crimp
Mount :
Cable, Free Hanging
Contact Termination :
Crimp
Number of Contacts :
12
Insulation Resistance :
1GOhm
Housing Material :
Nylon
Depth :
7.1mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Color :
Black
Published :
2012
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Width :
4.1mm
Orientation :
Straight
Datasheets
69307-012LF
Amphenol Communications Solutions 69307-012LF
2 Rows Receptacle Black 12 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® MezzSelect™, Basics+ Nylon
69307-012LF Overview
69307-012LF Features
Minitek® MezzSelect™, Basics+ series
69307-012LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
69307-012LF Rectangular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM