69305-017LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
69305-017LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 17POS 2.00MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Series :
Minitek® MezzSelect™, Basics+
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
Straight
Depth :
7.1mm
Number of Rows :
1
Published :
Note :
Contacts Not Included
Length :
34.4mm
Number of Positions :
17
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Nylon
Housing Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Termination :
Crimp
Color :
Black
Contact Type :
Female Socket
Connector Type :
Receptacle
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Cable, Free Hanging
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Operating Temperature :
105°C
Pitch :
0.079 2.00mm
Datasheets
69305-017LF
1 Rows Receptacle Bulk Black 17 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® MezzSelect™, Basics+ Nylon
69305-017LF Overview
69305-017LF Features
Minitek® MezzSelect™, Basics+ series
69305-017LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
69305-017LF Rectangular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM