69255-208WLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
69255-208WLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN MOD JACK 8P8C UNSHLD
Manufacturer :
Product Category :
Modular Connector Jacks
Housing Material :
Polyethylene Terephthalate (PET), Polyester
Filter Feature :
No
Body Breadth :
0.625 inch
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Mounting Type :
Through Hole
Durability :
250 Cycles
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Contact Finish :
Gold
Direction :
User Selectable
Empty Shell :
No
Mount :
Through Hole
Tab Direction :
User Selectable
Shielding :
Unshielded
Insulation Resistance :
500000000Ohm
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
4
Reference Standard :
UL, CSA
Body Length or Diameter :
0.7 inch
Orientation :
Vertical
Number of Positions/Contacts :
8p4c
Terminal Pitch :
2.54mm
Rated Current (Signal) :
1A
Length - Termination :
0.208 inch
Series :
Connector Type :
JACK
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Board Guide
Termination :
Solder
Ratings :
Cat3
IEC Conformance :
LED Color :
Does Not Contain LED
MIL Conformance :
Number of Ports :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
TELCOM, MODULAR
Contact Finish Thickness :
5.00μin 0.127μm
Packaging :
Tube
Contact Resistance :
20mOhm
Contact Gender :
FEMALE
Mixed Contacts :
Reliability :
COMMERCIAL
Plating Thickness :
5μin
Datasheets
69255-208WLF
69255 Jack Tube Unshielded 8p4c 1 Port Vertical Solder Through Hole -40°C~70°C