69176-018LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
69176-018LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 18POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Wire Gauge (Min) :
36 AWG
Number of Positions :
18
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Mount :
Cable, Free Hanging
Feature :
Polarizing Key
Pitch :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
13.84mm
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Rows :
2
IEC Conformance :
No
Insulation Resistance :
10000000000Ohm
Reference Standard :
UL, CSA
Additional Feature :
POLARIZED, LATCHED
Orientation :
Straight
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Length :
22.86mm
Voltage - Rated :
1kV
Operating Temperature (Max) :
105°C
Housing Material :
Nylon
Durability :
1000 Cycles
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
18
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Lead Free :
Lead Free
Series :
Mini-PV™, Basics+
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Contact Type :
Female Socket
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
8 Weeks
Connector Type :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Note :
Contacts Not Included
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Reliability :
COMMERCIAL
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Contact Termination :
Crimp
Contact Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Datasheets
69176-018LF
Amphenol Communications Solutions 69176-018LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 18 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini-PV™, Basics+ Nylon
69176-018LF Overview
69176-018LF Features
Mini-PV™, Basics+ series
69176-018LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
69176-018LF Rectangular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM