69176-016LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
69176-016LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 16POS 2.54MM
Stock
832
In Stock :
832
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Positions :
16
Max Operating Temperature :
105°C
DIN Conformance :
No
Voltage - Rated :
1kV
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Lead Free :
Lead Free
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mount :
Cable, Free Hanging
Durability :
1000 Cycles
Mixed Contacts :
No
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Length :
20.32mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Pitch :
0.100 2.54mm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
REACH SVHC :
No SVHC
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
POLARIZED, LATCHED
MIL Conformance :
Total Number of Contacts :
16
Orientation :
Straight
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Depth :
13.84mm
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Insulation Resistance :
10000000000Ohm
Contact Type :
Female Socket
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle
Reference Standard :
UL, CSA
Series :
Mini-PV™, Basics+
IEC Conformance :
Housing Material :
Polyphenylene
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Black
Note :
Contacts Not Included
Wire Gauge (Min) :
36 AWG
Contact Termination :
Crimp
Width :
13.85mm
Feature :
Polarizing Key
Number of Rows :
2
Datasheets
69176-016LF
Amphenol Communications Solutions 69176-016LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 16 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini-PV™, Basics+ Polyphenylene
69176-016LF Overview
69176-016LF Features
Mini-PV™, Basics+ series
69176-016LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
69176-016LF Rectangular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM