691701530012B
Mfr.Part #
691701530012B
Manufacturer
Würth Elektronik
Description
5.08 MM TERMINAL BLOCK HEADER, H
Manufacturer :
Würth Elektronik
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Number of Positions :
12
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Terminal Block
Mounting Type :
Through Hole
Contact Mating Finish :
Tin
Number of Contacts :
12
Positions Per Level :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Current - UL :
10A
Pitch :
0.200 5.08mm
Gender :
Male
Header Orientation :
90°, Right Angle
Number of Levels :
1
Contact Tail Length :
0.110 2.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination Style :
Solder
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Color :
Black
Lead Pitch :
5.08mm
Series :
WR-TBL Series 7015B
Insulation Height :
0.335 8.51mm
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating :
10A
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Pins :
Voltage - Rated :
300V
Contact Material :
Brass
Termination :
PCB
Voltage - UL :
300V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
691701530012B
Würth Elektronik 691701530012B
Tape & Reel (TR) 0.200 5.08mm Black 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) WR-TBL Series 7015B Liquid Crystal Polymer (LCP) Tin Brass
691701530012B Overview
This product is packaged in a Terminal Block carton.Through Hole is the mounting type for the device.The product is packaged in a Tape & Reel (TR) case.It's part of the WR-TBL Series 7015B Series.The device has 12 pins.Mounting of the part is based on Through Hole.It runs at -40°C~105°C Operating Temperature.There are many benefits shared between this part and other Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) products.