69167-305HLF
Mfr.Part #
69167-305HLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
FRICTION LATCH HEADER SR-VERT.
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Mixed Contacts :
No
Number Of PCB Rows :
1
Housing Material :
Polychlorinated
JESD-609 Code :
e3
Housing Color :
Black
Number of Conductors :
ONE
Mounting Type :
BOARD
Mating Post Length :
5.84mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mounting Option 1 :
Latch
Number of Contacts :
5
IEC Conformance :
No
Contact Gender :
Male
Number of Rows :
1
UL Flammability Code :
94V-0
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Length :
3.05mm
Filter Feature :
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
95°C
Radiation Hardening :
Contact Material :
Bronze
Length :
12.7mm
Body Breadth :
0.203 inch
Contact Plating :
Gold
Reliability :
COMMERCIAL
MIL Conformance :
Pitch :
2.54mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Reference Standard :
UL, CSA
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Orientation :
Straight
Body/Shell Style :
PLUG
Depth :
5.54mm
DIN Conformance :
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Min Operating Temperature :
-40°C