69155-016LF
Mfr.Part #
69155-016LF
Description
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Gender :
Male
Number of Positions :
16
Contact Length - Post :
0.105 2.67mm
Insulation Height :
0.331 8.40mm
Mating Post Length :
5.84mm
Length :
27.9mm
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Lead Length :
2.67mm
Number of Contacts :
16
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Depth :
12.83mm
Datasheets
69155-016LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyester, Glass Filled 16-Position Board to Board or Cable 0.331 8.40mm Height