684KXM100M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
684KXM100M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.68UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
24mA
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Lead Pitch :
2.0066mm
Diameter :
5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
KXM
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Impedance :
67.5Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
100V
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
243.8Ohm @ 120Hz
Tan Delta :
0.08
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
24mA @ 100kHz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Length :
12.5mm
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
9.6mA @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
2.5mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.003mA
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
0.68µF
Datasheets
684KXM100M
Cornell Dubilier Electronics 684KXM100M
KXM 0.68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 24mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can