683-025-113R531
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
683-025-113R531
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Backset Spacing :
0.590 (14.99mm)
Contact Type :
Signal
Number of Rows :
2
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
25
Contact Finish Thickness :
Flash
Packaging :
Tray
Housing Material :
Nylon
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Color :
Black
Contact Material :
Brass
Current Rating :
5A
Dielectric Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant
Connector Style :
D-Sub
Series :
Seal-D 683
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Datasheets
683-025-113R531
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 683-025-113R531 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~105°C, 683-025-113R531 pinout, 683-025-113R531 datasheet PDF, 683-025-113R531 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 683-025-113R531 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp 683-025-113R531
683-025-113R531 Overview
683-025-113R531 Features
Seal-D 683 series
683-025-113R531 Applications
There are a lot of NorComp Inc.
683-025-113R531 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP