681M13W3203L051
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
681M13W3203L051
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB RCPT 13P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Arrangement :
13W3
Shell Material :
Steel
Series :
681M
Color :
Black
Insulation :
Insulated
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
+/- 5 A, +/- 40 A
Product Status :
Active
Packaging :
Tray
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Angle :
Vertical
Contact Finish Thickness :
Flash
Termination :
Solder
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tray
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Type :
Signal and Power
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
13 Position
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Shell Plating :
Nickel
Mounting Style :
Panel
Contact Plating :
Gold
Features :
Board Lock
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Backset Spacing :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Wire Gauge :
Insulation Material :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating :
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
RoHS :
Details
Contact Form :
Machined
Termination Style :
Solder Pin
Base Product Number :
681M13W
Tradename :
Combo D
Number of Rows :
2 Row
Datasheets
681M13W3203L051
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 681M13W3203L051 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 681M13W3203L051 pinout, 681M13W3203L051 datasheet PDF, 681M13W3203L051 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 681M13W3203L051 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
681M Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 13 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 13C3, 13W3 Panel Mount, Through Hole Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated