680M17W2103L411
Mfr.Part #
680M17W2103L411
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT
Stock
28
In Stock :
28
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Plating :
Nickel
Contact Arrangement :
17W2
Package :
Tray
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold
Backset Spacing :
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Material :
Steel
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Dielectric Material :
Mounting Angle :
Straight
RoHS :
Details
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
Insulation :
Insulated
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Wire Gauge :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
Male
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
Grounding Indents
Termination Style :
Solder Cup
Contact Type :
15 Signal, 2 Power
Number of Rows :
2 Row
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Product Status :
Active
Current Rating :
+/- 5 A, +/- 40 A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Style :
Panel
Connector Style :
D-Sub, Combo
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
17 Position
Base Product Number :
680M17W
Voltage Rating :
Contact Form :
Machined
Series :
680m
Packaging :
Tray
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Color :
Black
Tradename :
Combo D
Mounting Type :
Panel Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
680M17W2103L411
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 680M17W2103L411 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, 680M17W2103L411 pinout, 680M17W2103L411 datasheet PDF, 680M17W2103L411 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 680M17W2103L411 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp 680M17W2103L411
680M Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male 15 Signal, 2 Power Solder Cup 3 (DB, B) - 17W2 Panel Mount Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated