67S472MCHCA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
67S472MCHCA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 2KV Y5U RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Series :
67S( DIA - H )
Terminal Pitch :
10mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Style :
Straight
Capacitance :
4700pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±20%
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
5mm
Diameter :
11mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
Cardboard
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Temperature Coefficient :
Y5U E
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Packaging :
Bulk
Temperature Characteristics Code :
Y5U
Custom Capabilities :
E,X,W Lead Forming Available On Request
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
Radial, Disc
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Datasheets
67S472MCHCA
KYOCERA AVX 67S472MCHCA
67S( DIA - H ) 4700pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.433Dia 11.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
67S472MCHCA Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.433Dia 11.00mm.This component operates at 250V rated (AC) voltage (URac).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.10.0076mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
67S472MCHCA Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm
has rated (AC) voltage of 250V