67S222SAFCK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
67S222SAFCK
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 2KV Y5U RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
2200pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
67S( DIA - F )
Length :
5mm
Lead Style :
Straight
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Custom Capabilities :
E,X,W Lead Forming Available On Request
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Lead Free :
Lead Free
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Packing Method :
Ammo Pack
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
-20% +50%
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated DC :
2kV
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Pitch :
5mm
Temperature Coefficient :
Y5U E
Packaging :
Tape and Box (TB)
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Diameter :
9mm
Datasheets
67S222SAFCK
KYOCERA AVX 67S222SAFCK
67S( DIA - F ) 2200pF Ceramic Capacitor -20% +50% Y5U E 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
67S222SAFCK Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.354Dia 9.00mm.The component operates at its rated (AC) voltage (URac) always.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is Y5U E.Ceramic capacitor runs on voltage of 2kV - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
67S222SAFCK Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm
has rated (AC) voltage of 250V
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV