672D826H050DM5C
Mfr.Part #
672D826H050DM5C
Description
CAP ALUM 82UF 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
100%
Capacitance :
82µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
1.161 29.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Bulk
Termination :
Radial
Published :
Lead Pitch :
5.0038mm
Max Operating Temperature :
105°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
26.5mm
Datasheets
672D826H050DM5C
Vishay / Sprague 672D826H050DM5C
672D 82μF Capacitor 100% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can