67230-027LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
67230-027LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 27POS 0.1 GOLD PCB R/A
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Connector Type :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Thermoplastic, Polyester, Glass Filled
Packaging :
Tube
Contact Shape :
Square
Housing Color :
Black
Insulation Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Orientation :
RIGHT ANGLE
Housing Material :
Polyester
Length :
68.58mm
Contact Type :
Female Socket
Style :
Board to Board
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Pitch :
2.54mm
Mount :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
27
Color :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.142 3.60mm
Depth :
8.4mm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Length - Post :
0.115 2.92mm
Contact Material :
Brass Alloy
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
27
Factory Lead Time :
9 Weeks
Termination :
Solder
Number of Rows :
1
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
67230-027LF
1 Rows Receptacle Solder Brass Alloy Through Hole, Right Angle Tube Gold Thermoplastic, Polyester, Glass Filled 27 Positions Female Socket