67-21/B7C-AS2U1N/2T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
67-21/B7C-AS2U1N/2T
Manufacturer
Everlight Electronics
Package / Case
2-PLCC
Datasheet
Download
Description
LED BLUE CLEAR 2PLCC SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
Number of Elements :
1
Size / Dimension :
3.20mm Lx2.80mm W
Number of Pins :
2
Configuration :
Standard
Lens Style :
Round with Flat Top
Power Dissipation :
110W
Luminous Intensity :
395 mcd
Terminal Pitch :
3mm
Height :
2.1mm
Number of Functions :
1
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Viewing Angle :
120°
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Current - Test :
20mA
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
110mW
Lead Free :
Lead Free
Wavelength - Peak :
468nm
Reverse Voltage :
5V
Published :
Packing Method :
Tape and Reel
Lens Color :
Colorless
Lens Transparency :
Clear
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.2V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lens Size :
2.40mm Dia
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Blue
Depth :
2.7mm
Mounting Type :
Surface Mount
Forward Current :
30mA
Max Operating Temperature :
85°C
Wavelength - Dominant :
471nm
Min Operating Temperature :
-40°C