666K101-20-CA012
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
666K101-20-CA012
Manufacturer
Cicoil
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
IDC RIBBON CABLE ASSEMBLY - 1MM
Manufacturer :
Cicoil
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
CABLE
Voltage :
450V
Jacket (Insulation) Material :
Flexx-Sil™
Approval Agency :
CE, UL
Ribbon Width :
0.787 20.00mm
Wire/Cable Type :
Flat
Max Operating Temperature :
260°C
Color :
Clear
Length :
1000' 304.80m
Operating Temperature :
-65°C~260°C
Published :
Ribbon Thickness :
0.035 0.89mm
Shielding :
Unshielded
Wire Gauge :
28 AWG
Current Rating :
5A
Wire/Cable Gauge :
28 AWG
Conductor Material :
Copper, Bare
Package / Case :
100
Ratings :
UL E324413, CE
Voltage - Rated :
450V
Current Rating (Amps) :
5A
Insulation Material :
Silicone
Insulation Resistance :
200mOhm
Number of Conductors :
20
Cable Type :
Flat Cable
Jacket Color :
Clear
Pitch :
0.039 1.00mm
Factory Lead Time :
2 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
666K101-20-CA012
Introducing Cicoil 666K101-20-CA012 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:450V, Operating Temperature:-65°C~260°C, Package / Case:100, 666K101-20-CA012 pinout, 666K101-20-CA012 datasheet PDF, 666K101-20-CA012 amp .Beyond Cicoil 666K101-20-CA012 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
20 Clear Flexx-Sil Unshielded Flat Ribbon Cable 1000 304.80m 28AWG 200MOhm 450V