664LC2600K5HM6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
664LC2600K5HM6
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.66UF 600VAC CHAS MT
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Height Seated (Max) :
1.339 34.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
0.8mOhm
Published :
2015
Voltage - Rated AC :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.66μF
Factory Lead Time :
23 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Nonstandard
Series :
LC2
Size / Dimension :
1.969Lx1.969W 50.00mmx50.00mm
Applications :
Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
Datasheets
664LC2600K5HM6
Cornell Dubilier Electronics 664LC2600K5HM6
LC2 0.66μF Film Capacitor ±10% Nonstandard Threaded, Female 600V-AC Polypropylene (PP)
664LC2600K5HM6 Overview
This device has 0.8mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).In addition to operating at -40°C~85°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
664LC2600K5HM6 Features
0.8mOhm equivalent series resistance (ESR)