66415-025LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
66415-025LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 24POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Contact Termination :
Crimp
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Connector Type :
Receptacle
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
IEC Conformance :
No
Additional Feature :
LATCHED
DIN Conformance :
No
Housing Material :
Polyphenylene
Contact Design :
PREASSEM CONN
Durability :
1000 Cycles
MIL Conformance :
Pitch :
0.100 2.54mm
HTS Code :
Depth :
16.21mm
Note :
Contacts Not Included
UL Flammability Code :
94V-0
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Filter Feature :
Contact Type :
Female Socket
Total Number of Contacts :
24
Color :
Black
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
Published :
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Reliability :
COMMERCIAL
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
Length :
30.48mm
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
24
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Mini-PV™, Basics+
Orientation :
Straight
Wire Size (Min) :
36 AWG
Reference Standard :
UL
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Datasheets
66415-025LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 24 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini-PV™, Basics+ Polyphenylene
66415-025LF Overview
66415-025LF Features
Mini-PV™, Basics+ series
66415-025LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
66415-025LF Rectangular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM