64-9518-10H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
64-9518-10H
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Contact Material - Post :
Brass
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
4 Weeks
Feature :
Open Frame
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Lead Pitch :
2.54mm
Type :
DIP, 0.9 (22.86mm) Row Spacing
Contact Style :
RND PIN-SKT
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
64
Series :
518
Number of Rows :
2
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Body Depth :
0.165 inch
Termination :
Solder
Number of Contacts :
64
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Length :
3.175mm
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Body Breadth :
1 inch
Body Length or Diameter :
6.4 inch
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
PCB Contact Row Spacing :
0.9 mm
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Current Rating :
3A
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
ECCN Code :
EAR99
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Positions or Pins (Grid) :
64 (2 x 32)
Packaging :
Bulk
Operating Temperature (Max) :
105°C
Datasheets
64-9518-10H
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 64-9518-10H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:DIP, 0.9 (22.86mm) Row Spacing, Mounting Type:Through Hole, 64-9518-10H pinout, 64-9518-10H datasheet PDF, 64-9518-10H amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 64-9518-10H ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH