630-47W1640-3N6
Mfr.Part #
630-47W1640-3N6
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 47POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
630-47W
Termination :
Solder
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Mounting Style :
Bracket
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Features :
Board Lock
Contact Plating :
Gold
Color :
Black
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Product Status :
Active
Wire Gauge :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Ingress Protection :
Number of Rows :
3
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
5 A, 30 A
Package :
Tray
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Arrangement :
47W1
Connector Style :
D-Sub, Combo
Voltage Rating :
125V
Number of Positions :
47 (46 + 1 Power)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
630-C
Gender :
FEMALE
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Contact Type :
Signal and Power
Termination Style :
Solder Tail
Contact Form :
Datasheets
630-47W1640-3N6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-47W1640-3N6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-47W1640-3N6 pinout, 630-47W1640-3N6 datasheet PDF, 630-47W1640-3N6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-47W1640-3N6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-47W1640-3N6
630-47W1640-3N6 Overview
630-47W1640-3N6 Features
630-C series
630-47W1640-3N6 Applications
There are a lot of EDAC
630-47W1640-3N6 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP