630-47W1640-2NC
Mfr.Part #
630-47W1640-2NC
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 47POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Gender :
FEMALE
Package :
Tray
Mounting Style :
Bracket
Wire Gauge :
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Shell Size :
50
Product Status :
Active
Series :
630-C
Shell Plating :
Nickel
Insulation :
Insulated
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
5 A, 20 A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Features :
Mounting Brackets
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Positions :
47 Position
Contact Form :
Contact Plating :
Gold
Termination :
Solder
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish :
Gold
Termination Style :
Solder Tail
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Number of Rows :
3
Connector Style :
D-Sub, Combo
Base Product Number :
630-47W
Shell Material :
Steel
Voltage Rating :
125 V
Color :
Black
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Type :
Signal and Power
Ingress Protection :
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Contact Arrangement :
47W1
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
630-47W1640-2NC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-47W1640-2NC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-47W1640-2NC pinout, 630-47W1640-2NC datasheet PDF, 630-47W1640-2NC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-47W1640-2NC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-47W1640-2NC
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 47 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 47W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-47W1640-2NC Overview
630-47W1640-2NC Features
630-C series
630-47W1640-2NC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-47W1640-2NC D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP