630-47W1640-2N4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-47W1640-2N4
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 47POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Steel
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Wire Gauge :
Contact Arrangement :
47W1
Package :
Tray
Product Status :
Active
Contact Form :
Current Rating :
5 A, 20 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Rows :
3
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Size :
50
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Series :
630-C
Features :
Mounting Brackets
Color :
Black
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Base Product Number :
630-47W
Shell Plating :
Nickel
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Ingress Protection :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage Rating :
125 V
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
47 Position
Termination Style :
Solder Tail
Insulation :
Insulated
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Mounting Style :
Bracket
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Contact Finish :
Gold
Contact Type :
Signal and Power
Termination :
Solder
Datasheets
630-47W1640-2N4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-47W1640-2N4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-47W1640-2N4 pinout, 630-47W1640-2N4 datasheet PDF, 630-47W1640-2N4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-47W1640-2N4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-47W1640-2N4
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 47 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 47W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-47W1640-2N4 Overview
630-47W1640-2N4 Features
630-C series
630-47W1640-2N4 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-47W1640-2N4 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP