630-47W1240-3TE
Mfr.Part #
630-47W1240-3TE
Description
CONN D-SUB RCPT 47POS R/A SLDR
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Flash
Shell Size :
50
Shell Material :
Steel
Features :
Mounting Brackets
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Current Rating :
5 A, 30 A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Positions :
47 Position
Series :
630-C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
FEMALE
Shell Plating :
Tin
Voltage Rating :
125 V
Signal and Power
Insulation :
Insulated
Datasheets
630-47W1240-3TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-47W1240-3TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-47W1240-3TE pinout, 630-47W1240-3TE datasheet PDF, 630-47W1240-3TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-47W1240-3TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-47W1240-3TE
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 47 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 47W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-47W1240-3TE Overview
630-47W1240-3TE Features
630-C series
630-47W1240-3TE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-47W1240-3TE D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP