630-47W1240-3TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-47W1240-3TB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 47POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Base Product Number :
630-47W
Insulation :
Insulated
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Positions :
47 Position
Shell Material :
Steel
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Contact Type :
Signal and Power
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
Bracket
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Shell Plating :
Tin
Gender :
FEMALE
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Number of Rows :
3
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Color :
Black
Shell Size :
50
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Termination Style :
Solder Tail
Contact Arrangement :
47W1
Current Rating :
5 A, 30 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ingress Protection :
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Wire Gauge :
Contact Finish Thickness :
Flash
Series :
630-C
Contact Form :
Contact Plating :
Gold
Product Status :
Active
Contact Finish :
Gold
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating :
125 V
Package :
Tray
Datasheets
630-47W1240-3TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-47W1240-3TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-47W1240-3TB pinout, 630-47W1240-3TB datasheet PDF, 630-47W1240-3TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-47W1240-3TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-47W1240-3TB
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 47 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 47W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-47W1240-3TB Overview
630-47W1240-3TB Features
630-C series
630-47W1240-3TB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-47W1240-3TB D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP