630-47W1240-3T6
Mfr.Part #
630-47W1240-3T6
Description
CONN D-SUB RCPT 47POS R/A SLDR
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Current Rating :
5 A, 30 A
Features :
Board Lock
Wire Gauge :
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Voltage Rating :
125V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
47 (46 + 1 Power)
Datasheets
630-47W1240-3T6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-47W1240-3T6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-47W1240-3T6 pinout, 630-47W1240-3T6 datasheet PDF, 630-47W1240-3T6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-47W1240-3T6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-47W1240-3T6
630-47W1240-3T6 Overview
630-47W1240-3T6 Features
630-C series
630-47W1240-3T6 Applications
There are a lot of EDAC
630-47W1240-3T6 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP