630-47W1240-1TC
Mfr.Part #
630-47W1240-1TC
Description
CONN D-SUB RCPT 47POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Insulation :
Insulated
Shell Plating :
Tin
47W1
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Color :
Black
Shell Size :
50
Number of Positions :
47 Position
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Features :
Mounting Brackets
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating :
5 A, 10 A
Polyester Thermoplastic
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Voltage Rating :
125 V
Contact Form :
Shell Material :
Steel
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Datasheets
630-47W1240-1TC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-47W1240-1TC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-47W1240-1TC pinout, 630-47W1240-1TC datasheet PDF, 630-47W1240-1TC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-47W1240-1TC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-47W1240-1TC
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 47 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 47W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-47W1240-1TC Overview
630-47W1240-1TC Features
630-C series
630-47W1240-1TC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-47W1240-1TC D-Sub Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP