630-47W1240-1TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-47W1240-1TB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 47POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Positions :
47 Position
Connector Style :
D-Sub, Combo
Wire Gauge :
Shell Size :
50
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ingress Protection :
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Insulation :
Insulated
Contact Arrangement :
47W1
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Plating :
Tin
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
5 A, 10 A
Series :
630-C
Contact Form :
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Contact Type :
Signal and Power
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Mounting Style :
Bracket
Gender :
FEMALE
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Number of Rows :
3
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Base Product Number :
630-47W
Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Voltage Rating :
125 V
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Package :
Tray
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
Flash
Product Status :
Active
Shell Material :
Steel
Termination Style :
Solder Tail
Datasheets
630-47W1240-1TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-47W1240-1TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-47W1240-1TB pinout, 630-47W1240-1TB datasheet PDF, 630-47W1240-1TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-47W1240-1TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-47W1240-1TB
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 47 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 47W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-47W1240-1TB Overview
630-47W1240-1TB Features
630-C series
630-47W1240-1TB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-47W1240-1TB D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP