630-43W2650-4NB
Mfr.Part #
630-43W2650-4NB
Description
CONN D-SUB RCPT 43POS R/A SLDR
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Current Rating :
5 A, 40 A
Series :
630-C
Shell Material :
Steel
Number of Positions :
43 Position
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Wire Gauge :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Contact Plating :
Gold
Insulation :
Insulated
Contact Type :
Signal and Power
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating :
125 V
Shell Plating :
Nickel
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size :
50
Datasheets
630-43W2650-4NB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-43W2650-4NB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-43W2650-4NB pinout, 630-43W2650-4NB datasheet PDF, 630-43W2650-4NB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-43W2650-4NB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-43W2650-4NB
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 43 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 43W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-43W2650-4NB Overview
630-43W2650-4NB Features
630-C series
630-43W2650-4NB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-43W2650-4NB D-Sub Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP