630-43W2640-3NE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-43W2640-3NE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 43POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Shell Size :
50
Mounting Style :
Bracket
Contact Type :
Signal and Power
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Contact Plating :
Gold
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Material :
Steel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Current Rating :
5 A, 30 A
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Voltage Rating :
125 V
Series :
630-C
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Termination Style :
Solder Tail
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Contact Arrangement :
43W2
Features :
Mounting Brackets
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Finish :
Gold
Color :
Black
Number of Rows :
3
Wire Gauge :
Shell Plating :
Nickel
Number of Positions :
43 Position
Product Status :
Active
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Termination :
Solder
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Base Product Number :
630-43W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 43W2
Package :
Tray
Insulation :
Insulated
Datasheets
630-43W2640-3NE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-43W2640-3NE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-43W2640-3NE pinout, 630-43W2640-3NE datasheet PDF, 630-43W2640-3NE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-43W2640-3NE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-43W2640-3NE
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 43 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 43W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-43W2640-3NE Overview
630-43W2640-3NE Features
630-C series
630-43W2640-3NE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-43W2640-3NE D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP