630-43W2640-2N1
Mfr.Part #
630-43W2640-2N1
Description
CONN D-SUB RCPT 43POS R/A SLDR
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Features :
Shielded
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating :
5 A, 20 A
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions :
43 Position
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Plating :
Nickel
Voltage Rating :
125 V
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Mounting Style :
Through Hole
Datasheets
630-43W2640-2N1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-43W2640-2N1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-43W2640-2N1 pinout, 630-43W2640-2N1 datasheet PDF, 630-43W2640-2N1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-43W2640-2N1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-43W2640-2N1
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 43 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 43W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-43W2640-2N1 Overview
630-43W2640-2N1 Features
630-C series
630-43W2640-2N1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-43W2640-2N1 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP