630-43W2250-4NB
Mfr.Part #
630-43W2250-4NB
Description
CONN D-SUB RCPT 43POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Ingress Protection :
Mounting Style :
Bracket
Number of Positions :
43 Position
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Contact Type :
Signal and Power
Shell Plating :
Nickel
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Voltage Rating :
125 V
Current Rating :
5 A, 40 A
Base Product Number :
630-43W
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 43W2
Connector Style :
D-Sub, Combo
Gender :
FEMALE
Number of Rows :
3
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Arrangement :
43W2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Size :
50
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Shell Material :
Steel
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Package :
Tray
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Form :
Wire Gauge :
Termination Style :
Solder Tail
Contact Finish :
Gold
Color :
Black
Product Status :
Active
Series :
630-C
Termination :
Solder
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Insulation :
Insulated
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
630-43W2250-4NB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-43W2250-4NB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-43W2250-4NB pinout, 630-43W2250-4NB datasheet PDF, 630-43W2250-4NB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-43W2250-4NB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-43W2250-4NB
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 43 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 43W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-43W2250-4NB Overview
630-43W2250-4NB Features
630-C series
630-43W2250-4NB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-43W2250-4NB D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP