630-43W2250-1TE
Mfr.Part #
630-43W2250-1TE
Description
CONN D-SUB RCPT 43POS R/A SLDR
Shell Plating :
Tin
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Positions :
43 Position
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Features :
Mounting Brackets
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
125 V
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Current Rating :
5 A, 10 A
Mounting Style :
Bracket
Datasheets
630-43W2250-1TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-43W2250-1TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-43W2250-1TE pinout, 630-43W2250-1TE datasheet PDF, 630-43W2250-1TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-43W2250-1TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-43W2250-1TE
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 43 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 43W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-43W2250-1TE Overview
630-43W2250-1TE Features
630-C series
630-43W2250-1TE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-43W2250-1TE D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP