630-43W2240-4N1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-43W2240-4N1
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 43POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Contact Arrangement :
43W2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish :
Gold
Ingress Protection :
Shell Size :
50
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Features :
Shielded
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage Rating :
125 V
Insulation :
Insulated
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 43W2
Wire Gauge :
Gender :
FEMALE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Style :
D-Sub, Combo
Package :
Tray
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Type :
Signal and Power
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Form :
Color :
Black
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Mounting Style :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
630-C
Termination :
Solder
Shell Material :
Steel
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Termination Style :
Solder Tail
Number of Rows :
3
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Base Product Number :
630-43W
Current Rating :
5 A, 40 A
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
43 Position
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Shell Plating :
Nickel
Datasheets
630-43W2240-4N1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-43W2240-4N1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-43W2240-4N1 pinout, 630-43W2240-4N1 datasheet PDF, 630-43W2240-4N1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-43W2240-4N1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-43W2240-4N1
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 43 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 43W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-43W2240-4N1 Overview
630-43W2240-4N1 Features
630-C series
630-43W2240-4N1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-43W2240-4N1 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP